عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل چیست؟

عوارض تزریق ژل را می توان به سه گروه تقسیم کرد

۱- کیفیت و جنس ژل تزریق شده

۲-سلامت عمومی فرد و سیستم ایمنی و سابقه آلرژی به فیلر

۳-تکنیک تزریق فیلر

عوارض مربوط به کیفیت و جنس ژل

در صورتی که در زیر پوست گره ایجاد شود و ییا جذب سریع ژل بدلیل کیفیت پایین ژل می باشد. 
اسید هیالورونیک مطمئن ترین جنس ژل می باشد،که بطور طبیعی در بافت هم بند وجود دارد با این وجود کیفیت های متفاوت از برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که ماندگاری این ژل یا فیلر بین ۹ تا ۱۲ ماه است.

  • اسید هیالورونیک در تمام نقاط صورت و پشت دست قابل استفاده است.

بدلیل وجود آنزیم هیالورونیداز در صورت ترمیم بیش از حد با تزریق آنزیم فوق ظرف دو روز ژل تزریق شده بازجذب می شود. چنانچه ماندگاری طولانی تری مد نظر باشد از ماده کلسیم هیدروکسی آپاتیت استفاده می شود و برای خط خنده و گونه گذاری مناسب است. به دلیل اینکه این ژل در عمق پوست تزریق شده برای اطراف چشم ویا حجم دادن لب ها توصیه نمی شود.

عوارض تزریق ژل

عوارض مربوط سلامت عمومی فرد

موارد منع تزریق ژل

  • سابقه حساسیت به تخم مرغ
  • عفونت فعال پوستی مثل تب خال
  • دوران بارداری و شیردهی
  • سابقه تشکیل کلوئید در پوست و ضعف سیستم ایمنی و سیستم انعقاد خون
  • مصرف داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین و مسکن های غیر استروئیدی از قبیل ایندومتاسین ، آسپرین ، دیکلوفناک و…
  • انجام لیزر درمانی ، میکرودرم ابرژن، لایه برداری شیمیایی بطور همزمان با تزریق ژل تداخل داشته و غیر مجاز می باشند.

این موارد فوق ممکن است موجب ایجاد کبودی در موضع نماید و شانس عفونت را افزایش می دهند.

عوارض تزیرق ژل

عوارض مربوط به تکنیک تزریق

بدلیل اینکه شاخه شریان صورتی در زیر ناحیه خط خنده عبور می کند و استفاده از ژل و یا فیلر های با غلظت بالای اسید هیالورونیک در این ناحیه استفاده می شود ، احتمال ورود ژل به درون این سرخرگ و مسدود کردن آن و ایجاد ایسکمی و نکروز در نواحی دیستال این شریان و اطراف پره بینی وجود دارد.

برای پیشگیری از این عوارض شناخت آناتومی صورت و استفاده از فیلرهای مرغوب و مناسب برای هر ناحیه از صورت توصیه می شود. بعلاوه چند راهکار وجود دارد که رعایت این تکنیک ها برای اجتناب از این عوارض حیاتی است:

خطرات جوان سازی واژن

۱- بجای تزریق حجم زیاد فیلر در هر تزریق از مقادیر اندک استفاده شود

۲- حین ورود سوزن به عمق پوست تزریق انجام نشده و در زمان خارج کردن نیدل به آرامی تزریق انجام شود

عوارض تزریق ژل

۳-ورود نیدل به موازات سرخرگ شریان صورتی انجام نشود، بعبارت دیکر نیدل با سرخرگ زاویه داشته باشد، تا از ورود نا خواسته آن بدرون سرخرگ اجتناب شود

۴-هر چند که دقت تزریق با کانولا به اندازه سوزن نیست ولی بدلیل غیر نوک تیز بودن کانولا، احتمال سوراخ کردن سرخرگ بسیار کمتر از سوزن است و در نواحی که ریسک ایسکمی بیشتر است مثل گلابلا، اطراف چشم ، نوک بینی و خط خنده استفاده از کانولا برای پیشگیری از این عوارض توصیه می شود.

با این وجود در صورت بروز ایسکمی علاوه بر ماساژ با خمیر نیتروگلیسرین و گرم کردن موضع ، تزریق سریع ۲۰ تا ۳۰ واحد هیالاز به ازای هر ۲ سانتی متر مربع در طول ناحیه توزیع شریان های درگیر و تکرار تزریق در روزهای بعد در صورت باقی ماندن علائم موجب پیشگیری از نکروز بافتی می شود.

در صورتیکه نیاز به مشاوره رایگان دارید و یا سوال و یا ابهامی در این رابطه برایتان وجود دارد شما می توانید با استفاده از لینک یر با ما در تماس باشید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید:

تماس با ما