تزریق چربی

چربی یک پرکننده طبیعی برای صورت و اندام ها به شمار می آید که از هر لحاظ ایده آل است. چربی بهترین دوست جراح پلاستیک است که به راحتی آن را استخراج و آماده سازی میکند و بدون محدودیت حجم در هر منطقه ای که لازم باشد،تزریق می کند و نگرانی از بابت ایجاد حساسیت وجود ندارد. تزریق چربی نوعی پیوند بافت زنده به شمار میرود که نتایج آن ماندگار ودائمی است. در ادامه هر اطلاعاتی که پیش از انجام تزریق چربی لازم دارید را دریافت خواهید کرد. همچنین متوجه خواهید شد چراتزریق چربی برای بسیاری از زیبا جویان با کیفیت ترین و بهترین گزینه ممکن به شمار می رود.

چه کسانی کاندید مناسب برای تزریق چربی هستند؟

تزریق چربی در صورت:

صورت های لاغر با زیر چشم گود، گونه های بی حالت و لاغر  و شقیقه ها فرورفته بهترین کاندیدهای تزریق چربی هستند. کسانی که به صورت ژنتیکی و یا در اثر کاهش وزن چربی صورتشان تحلیل رفته می توانند بدون افزایش وزن چربی را از بدن استخراج و در صورت تزریق کنند. با چربی می توان صورت را فرم دهی و زاویه سازی کرد به خصوص در مناطقی مانند زاویه فکی وچانه و گونه این فرم دهی ظاهر زیباتری برای شما ایجاد می کند. کاربرد دیگر تزریق چربی در صورت جوانسازی است.چربی تزریق شده یک  بافت زنده محتوی سلولهای بنیادی است که پس از تزریق باعث ایجاد ظاهر جوان تر و حتی پوست روشن تر و صاف تر می شود وآثار پیری را به خوبی محو می کند.

 

تزریق چربی در باسن:

تزریق چربی اولین گزینه انتخابی برای حجم دهی به باسن است. مزایای تزریق چربی به باسن نسبت به پروتز مزیت آن نسبت به پروتز این است که بر خلاف پروتز برای پرکردن فرو رفتگی های بغل ران و لیفت باسن قابل استفاده است .

شانس عفونت بسیار ناچیز است بدون نیاز به برش جراحی وبیهوشی عمومی قابل انجام است. به علاوه چربی مورد نیاز برای تزریق از مناطقی مانند پهلو و بغل ران برداشته می شود که باعث فرم دهی بدن و یا ایجاد همان ظاهر مطلوب ساعت شنی با کمرباریک و باسن حجیم می شود. از طرفی چون در باسن عضلات حجیم و چربی زیر جلدی زیادی وجود دارد و می توان حجم قابل توجهی از چربی را تزریق نمود در کل انجام تزریق چربی در باسن از هر نظر به زحمتش می ارزد.

تزریق چربی در سینه :

تزریق چربی در سینه برای همه افراد قابل انجام نیست در بافت سینه به دلیل حساسیت بالا هنگام تزریق چربی ملاحظاتی باید رعایت شوند چربی در بافت سینه نباید تزریق شود بلکه باید در  چربی زیرپوست  ویا روی عضلات قفسه سینه تزریق شود. به همین دلیل حجم تزریق در هر نوبت محدود است و نیاز به دو یا سه نوبت تزریق برای ایجاد نتایج دلخواه می باشد . از طرفی خیلی از زیبا جویان دارای سینه های افتاده هستند و چربی نمی تواند افتادگی سینه را برطرف کند این افراد نیاز به دخالت جراحی برای حذف افتادگی دارند یک مشکل مهم در رابطه با تزریق چربی در سینه این است گاهی چربی تزریق شده سفت و در معاینه سینه لمس می شود که برای فرد نگرانی ایجاد می کند که آیا این تغییر طبیعی بافت چربی است یا این که یک توده غیرطبیعی است هرچند تزریق چربی به  هیچ عنوان ریسک بیماری های بدخیم سینه را بالا نمی برد. مسئله دیگر این است که روش غربالگرایی برای  تشخیص بیماری های بدخیم پستان ماموگرافیاست. تزریق چربی می تواند تغییراتی را در عکس ماموگرافی ایجادکنند که اشتباه تشخیصی در روش های غربالگری سرطان سینه به شمار می رود ما در نظر گرفتن توضیحات فوق اولین گزینه برای حجم دهی به سینه تزریق چربی نمی باشد و پروتز  سیلیکونی به طور کلی مناسبتر است.

قبل از تزریق چربی چه باید کرد:

اولین قدم در مرکز ما برای تزریق چربی مشاوره جهت انتخاب صحیح است. مشاوره اولیه می تواند غیر حضوری باشد. چهره شماآنالیز و بررسی می شود و نتایج احتمالی برای تان توضیح داده می شود بر اساس مورفولوژی چهره مناطق و مدل تزریق مشخص می شود. تزریق چربی یک علم آمیخته با هنر است بسیاری از زیباجویان مراجعه کننده به من نگران این هستند که تغییرات شان رادوست نداشته باشند هیچکس از زیبا شدن ناراحت نمی شود وزیبایی بر اساس فرمولهای مشخص و علم زیباشناختی چهره تعریف شده است ما بر اساس این دانسته ها اقدام به ایجاد تناسب بین اجزای مختلف چهره می کنیم پس دلیلی برای نگرانی وجود نداردبه طور قطع زیباتر خواهید شد.

دومین قدم : بررسی وضعیت سلامت جسمانی شماست در برخی مواردیک آزمایش خون ساده نیز لازم است.

و سومین قدم :قبل از تزریق چربی باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و وارفارین بپرهیزید مصرف ویتامین Eomega3، چای سبز، دمنوش های گیاهی و انواع مسکن ها ۲۴ ساعت قبل از تزریق باید قطع شود.

تزریق چربی  چگونه انجام می شود؟

تزریق چربی با بی حسی موضعی قابل انجام است و نیاز به بیهوشی ندارد برای بعضی از افراد که نگرانی زیاد و ترس از تزریق دارند یک

قرص آرامبخش درست قبل از شروع کار تجویز می شود این کار درمطب قابل انجام است ولی برای انتقال چربی با حجم وسیع بهتراست در کلینیک یا بیمارستان انجام شود.

تزریق چربی به صورت:

مرحله اول  (بی حسی):

برای استخراج چربی ما بهترین منطقه را در معاینه مشخص می کنیمو سپس یک سرم بی حس کننده را در چربی آن محل که معمولا خارج ران ،پهلو ویا شکم است تزریق می کنیم. این سرم علاوه بر ایجاًد بیحسی باعث آماده شدن و جدا سازی سلولهای چربی می شود و و آنرا قابل استخراج توسط سرنگ می سازد.

مرحله دوم (استخراج):

پس از تزریق ماده بی حسی به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه به فرداستراحت می دهیم سپس توسط وسیله ای به نام کانولا و سرنگاقدام به خروج بافت چربی می کنیم. از یک برش کوچک به طول ۲الی ۳  میلی متر ، کانولا را وارد میکنیم و پیستون سرنگ را به عقب می کشیم با حرکت سرنگ به وسیله ی فشار منفی ایجاد شده ،چربی به داخل سرنگ کشیده می شود. برای تزریق در صورت به طورمتوسط ۱۰۰ الی ۱۵۰ سی سی چربی به این روش استخراج می کنیم کهپس از آماده سازی حجم آن به ۴۰ الی ۶۰ سی سی می رسد. برای انتقال حجم های بیشتر چربی نیاز به دستگاه های استخراج بافت چربی زنده وجود دارد که بادی جت و لایپو مدلینگ نمونه ی آن هستند .

مرحله سوم (آماده سازی بافت چربی):

چربی استخراج شده به روش فوق را در لوله های مخصوص میریزیم و در دستگاه های سانتریفیوژ قرار می دهیم این دستگاه باعث میشود چربی از سرم تزریق شده و سلول های خونی جدا شود و بافت چربی مقدار کمتر با ماندگاری بیشتر ایجاد کند.

ویژگی تزریق چربی در کلینیک ما این است که در مرحله آماده سازی محلول prp را به منظور ماندگاری بیشتر به بافت چربی خالص شده اضافه میکنیم محلول prp از خون بیمار گرفته میشود و محتوی پلاکت های فعال شده است تا نتایج تزریق را به طور چشمگیری بهبود بخشد.

مرحله چهارم (انتقال):

پس از طراحی صورت و مشخص کردن مناطق تزریق، محلول لیدوکائین در محل های مشخص تزریق می شود . این تزریقات شبیه به آنچه در دندانپزشکی انجام می دهیم می باشد. سپس از ۳ تا ۵دقیقه صورت کاملا بی حس و  آماده تزریق است و دردی در هنگام تزریق حس نمی شود. چربی آماده شده را به سرنگهای مخصوص انتقال میدهیم و با یک وسیله ظریف به نام کانولا تزریق چربی را به مناطق مشخص شده با تکنیک خاص انتقال می دهیم. تکنیک تزریق رمز موفقیت و ماندگاری نتایج است که نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد. تزریق چربی در ایران در کلینیک طبیبی توسط مجرب ترین پزشکان انجام می شود. پزشکانی که تا به حال بیش از ۳۰۰ تزریق چربی موفق را در کارنامه خود دارند. مدت زمان انجام تزریق بین۵۰ الی ۲۰ دقیقه بسته به وسعت ناحیه تزریق و سرعت عمل پزشک متفاوت است. استفاده از کانولا باعث می شود ریسک آسیب به عروق و اعصاب صورت  از بین برود.

دوران نقاهت بعد از تزریق چربی چگونه است؟

به طور یقین بعد از تزریق شما دچار تورم در صورت خواهید شداین تورم بین سه روز تا سه هفته ادامه دارد بعضی زیبا جویان دچارکبودی به خصوص در ناحیه اطراف چشم یا چانه می شود این کبودی بعد از چند روز برطرف خواهد شد. احساس درد و کوفتگی ممکن است وجود داشته باشد. اگر تزریق چربی را قبل از یک مناسبت مهم مثل عروسی و مسافرت انجام می دهید حتما فاصله زمانی یک ماهه را در نظر بگیرید اکثر زیبا جویان در هفته سوم بعد ازتزریق عکس های سلفی شان  را درشبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند یا به آتلیه می روند.

از آن جایی که می خواهید تزریق چربی در ایران و در کلینیک طبیبی انجام شود حتما زمان کافی را پیش از مراسم مورد نظر خود در نظربگیرید تا هم به ایران مسافرت کرده و تزریق چربی را انجام داده و همزمان کافی برای دوره نقاهت در اختیار داشته باشید.

مراقبتهای بعد از تزریق چربی چیست؟

۱-استفاده از آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از عفونت تاهفت روز بعد از تزریق

۲- استفاده از مسکن های تجویز شده در صورت نیاز

(نکته برخی مسکن ها مثل بروفن در ۲۴ ساعت اول بعد ازتزریق نباید مصرف شوند)

۳- استفاده از سایر داروهای تجویزشده مثل قرص ویتامینC یا اناهیل که به منظور ترمیم سریعتر و ایجاد نتایج بهتر توصیه می شود.

۴- پانسمان محل استخراج چربی تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق

۵- بعد از تزریق چربی سرم تزریق شده در محل برداشت چربی به صورت خونابه ترشح می شود که بایستی پانسمان شود و با یک باندکشی روی محل پانسمان بسته شود.

۶-دوش گرفتن در روز بعد از تزریق مجاز است

۷- رژیم غذایی بعد از تزریق باید کم نمک باشد مصرف آب مرکبات وآناناس به بهبود سریعتر کمک می کند.

۸- تا یک هفته بعد از تزریق از خوابیدن روی صورت پرهیز کنیم

ترجیحا طاقباز بخوابید و سر و گردن را موقع خوابیدن بالاتر قراردهید تا ورم زودتر از بین برود.

۹- ماساژ ملایم محل تزریق و محل برداشت با روغن زیتون به بهبودی سریع تر کمک می کند ایجاد  غیر قرینگی کبودی و ورم بعد از تزریق کاملاً طبیعی است این عوارض از بین خواهد رفت نگران نباشید .

ماندگاری تزریق چربی:

آیا تزریق چربی یک روش ماندگار است؟ تزریق چربی پیوند بافت زنده است و به طور متوسط ۳۰ درصد چربی انتقال داده شده برای همیشه باقی می ماند به عبارت دیگر در صورتیکه دو یا سه نوبت تزریق چربی برای افراد انجام شود نتایج آن برای همیشه باقی می ماند در برخی مناطق که تحرکی کمتر دارند مثلزیر چشم و گونه نتایج پایدارتر نسبت به لب یا خط خنده است که بیشترین حرکت را در صورت دارند.

فاصله جلسات تزریق چقدر است؟

اگر شما جزو آن دسته افرادی باشید که بیش از یکبار نیاز به تزریق دارند. مناسب بین جلسات بین ۳ تا ۶ ماه است.تزریق با فاصله کم پایداری نتایج را کاهش می دهد چرا که بافت میزبان هنوزبه اندازه کافی آماده نشده است تا خون رسانی کافی برای چربی پیوند شده ایجاد کند و همینطور التهاب موجود در محل باعث از بین رفتن چربی تزریق شده می شود .پس برای تزریق مجددزمان بدهید و عجله نکنید.

اگر از ظاهر چهره ام بعد از تزریق چربی راضی نباشم چه کنم؟ این احتمال بسیار بعید است شما در هر مرحله تزریق فقط ۳۰

درصد بهتر می شوید پس با یک مرحله تغییرات  شدید که منجر به نارضایتی شما شود ایجاد نمی شود برعکس اغلب زیبا جویان مراجعه کننده به من به طوری از تزریق چربی خود راضی هستند که فکرمی کنند با تزریق بیشتر نتایج بهتری می گیرند این نیز درست نیست شما با دو یا حداکثر سه بار تزریق تناسب اجزای چهره تان ایجاد میشود تکرار بیش از حد تزریق منجر به زیباتر شدن نمی شود.

متاسفانه اگر با تکرار بیش از حد نتایجی به دست بیاورید که دوست ندارید به راحتی نمی توانید از شر آن خلاص شوید.

آیا می توان مقداری از چربی استخراج شده را فریز نگه داشته و درنوبت بعد برای تزریق استفاده کرد؟

این کار منطقی نیست سلول های چربی با فریز شدن آسیب میبیندو جدار سلولی آنها پاره میشود و در تزریق مجدد دیگر یک بافت زنده نیستند فقط یک فیلر موقت به حساب می آیند. از طرفی احتمال رشد باکتری ها و ایجاد عفونت با این کار بالا می رود استخراج چربی به دست یک فرد ماهر کمتر از نیم ساعت زمان می برد پس در تزیق مجدد حتماً چربی تازه را استخراج و استفاده می کنیم.

برخی زیبا جویان نگران این هستند که برداشت چربی از یک طرف پهلو یا خارج ران منجر به ایجاد بدشکلی یا عدم قرینگی  شود.

برداشتن چربی باید به دقت و به اندازه کافی و به صورت یکنواخت انجام شود تا عوارض گفته  شده پیش نباید حجم چربی برداشت

شده حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سی سی می باشد که در یک فرد معمولی باعث ایجاد عدم قرینگی نمی شود ولی در افراد لاغر باید به صورت دوطرفه و قرینه برداشته شود.

زیبا جویان عزیز این حجم برداشتن نمی تواند باعث کوچک شدنشکم شود پس تقاضای برداشت چربی از ر یک منطقه خاص به منظورلاغر شدن صحیح نمی باشد.

تزریق چربی بهتر است یا فیلر؟

پاسخ به این سوال برای هر فرد متفاوت است مزیت تزریق چربی طبیعی بودن و پایداری نتایج ، عدم محدودیت حجم تزریق ، عدم عوارض ناشی از حساسیت به ماده خارجی و سازگاری با بدن ارزان ومقرون به صرفه بودن می باشد.

به طور کلی اگر شما برای مناطق محدود پرتحرک مثل لب می خواهیدحجم دهی ایجاد کنید فیلر انتخاب اول به شمار می رود و اگر قصددارید کل صورت را فرم دهی کنید چربی بهتر است.