مزوتراپی

مزوتراپی یک روش درمان برای اهداف زیبایی و  پزشکی است

که به معنی تزریق مقادیر اندک دارو با تعداد تزریق زیاد به صورت موضعی در محل مورد نظر می باشد. در پزشکی زیبایی ما مشکلات مختلفی را با مزوتراپی درمان می کنیم مانند ریزش مو یا لک های پوستی یا چاقی ها موضعی.

چرا مزوتراپی انجام می دهیم؟

معمولا در طی درمان های پزشکی زیبایی هدف ما درمان یک موضع مشخص می باشد. مثلاً وقتی می خواهیم ریزش مو را درمان کنیم لازم است مواد مورد نیاز رشد مو مانند ویتامین ها، املاح معدنی ومحرکهای رشد مو یا بازدارنده های هورمونهای ریزش مو را به ریشه مو برسانیم برای این منظور میتوانیم دارو را بخوریم یا به صورت موضعی مصرف کنیم در صورتی که دارو را بخوریم پس از جذب درروده در تمام بدن از طریق گردش خون وارد میشود و مقدار ناچیزی از آن به ریشه مو می رسد و بقیه یا از بین میرود یا باعث عوارض ناخواسته برای سایر بافت ها که نیازی به آن ندارند می شوند راه دیگراین است که دارو را به صورت موضعی به پوست سر بمالیم. می دانیم که پوست یک سد دفاعی برای بدن است که اجازه ورود مواد از خارج را نمی دهد فقط یک درصد از مواد قرار گرفته روی پوست سر موفق می شوند از این سد دفاعی  عبور کنند.

نتیجه اینکه وقتی ما دارو را به صورت موضعی در محل تزریق می کنیم هم باعث تقویت چشمگیر نتایج درمانی می شویم هم جلویعوارض ناخواسته را می گیریم.

 

کاربرد مزوتراپی چیست؟

اثر درمانی مزوتراپی یعنی تزریق موضعی در محل، سالهاقبل به طور اتفاقی کشف شد و پس از آن به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت .

در حوزه های مختلف پزشکی مانند درمان درد یا بعضی بیماری ها

مانند سالک مزوتراپی کاربرد دارد و در زمینه پزشکی زیبایی بیشترین کاربرد ها را در موارد زیر دارد:

برخی از متداول ترین کاربردهای مزوتراپی:

۱-درمان لک های پوستی:

لکهای تیره روی پوست بخصوص گونه ها، مشکل بسیاری از افراد به خصوص خانم ها است که به علتهای مختلف مثل بارداری ،مصرف دارو استرس یا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب درافرادی که زمینه مساعد ژنتیکی دارند ایجاد می شود. علت ایجادآنها فعالیت بیش از حد سلول های رنگدانه ساز پوستی که به آنملانوسیت می گویند می باشد.

برای درمان لک بایست این فعالیت بیش از حد متوقف شود درمزوتراپی داروهای متوقف کننده فعالیت ملانوسیت مانند گلوتاتیونبه صورت موضعی در محل تزریق می شود که یکی از موفق ترین روشهای درمانی محسوب می شود هر چند این لک ها در بعضی مواردبسیار مقاوم  هستندیا با ترک درمان ممکن است عود کنند.

ما همیشه پرهیز از آفتاب و استفاده از کرم های تجویز شده بعدازمزوتراپی را برای حفظ نتایج و موفقیت درمان توصیه می کنیم.

۲-درمان ریزش مو:

ریزش مو در خانم ها و آقایان به علل مختلف ژنتیکی یا بیماری هایی مثل کم خونی یا کم کاری تیروئید یا کمبود بعضی از عناصر غذاییمثل روی و آهن اتفاق می افتد. با مزوتراپی می توانیم تمام موادمورد نیاز برای رشد مو را به راحتی به ریشه مو برسانیم اگر فردی بهعلل ژنتیکی ریزش مو دارد درمان طولانی مدت برای او لازم است. درافرادی که کاشت مو انجام داده اند نیز برای حفظ موهایی که کاشته شده یا موهایی که فرد در حال حاضر دارد و ممکن است تحت تاثیرعوامل ژنتیکی از دست بدهد مزوتراپی لازم است.

۳-درمان چاقی های موضعی:

در این مورد داروهای حل کننده چربی مثل فسفاتیدیل کولین رامستقیماً در بافت مورد نظر تزریق میکنیم این روش به خصوص درمورد درمان چاقی غبغب مناسب است. در درمان چاقی های موضعی در پهلو یا شکم نیز اغلب به صورت ترکیبی با سایر درمان ها مثل امبدینگ یا روشهای کمک لاغری دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. نتایج مزوتراپی در درمان سلولیت که در اغلب خانمها در ناحیه ران و باسندیده می شود نیز بسیار عالی است.

در مرکز ما  برای چاقی بازو  روش ترکیبی RF کنترکتیو، مزوتراپی وکربوکسی تراپی را منحصراً به کار میبریم.

۴-جوانسازی:

پوست صورت و گردن در طی زمان به علت کاهش رشته هایالاستین و کلاژن خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و شل و افتاده می شود. چروک های متعدد در سطح آن ایجاد و رنگ آن کدر میشود. برای جوان سازی پوست روش های مختلفی وجوددارد که یکی از موثرترین آنها مزوتراپی است در مزوتراپی موادی مانند اسید هیالورونیک ویتامینهای مختلف را در پوست به صورت عمقی تزریق میکنیم مانند وقتی که یک میوه یا سبزی پژمرده رادر آب قرار میدهیم پوست جوان می شود و چروک های آن بهبودپیدا کرده و روشن تر می شود. گاهی داروهای مزوتراپی را همراه با بوتاکس در برخی مناطق تزریق می کنیم که به آن مزوبوتاکسگویند و به خصوص برای چروک های ریز اطراف چشم یا خطوطدور لب مناسب است. برای جوانسازی گردن و رفع خطوط آن اینکارروش رضایت بخشی است.

۵-درمان تیرگی و چروک دور چشم:

تیرگی دور چشم یکی از مشکلات بسیاری از افراد بخصوص آقایانمیباشد پکیج های ترکیبی درمان سیاهی و گودی دور چشم که شامل مزوتراپی، کربوکسی تراپی، تزریق مزوبوتاکس یا چربی است نتایج عالی برای تان ایجاد می کند.

داروهای مزوتراپی چه فرقی باهم دارند؟

اغلب داروهای مزوتراپی به صورت ترکیبی با هم مورد استفاده قرارمی گیرند تشخیص ترکیب صحیح دارویی و تنظیم مقدار آن شرط موفقیت درمان است که به دانش درمانگر بستگی دارد.

کیفیت داروهای مزوتراپی نیز بسیار مهم است کمپانی هایمختلف داروهای متنوعی برای مزوتراپی تولید می کنند که همه آنها اثرات مشابه ندارد.

قیمت مزوتراپی نیز کاملاً وابسته به نوع و مقدار داروی مصرفی می باشد.

از آنجا که زائرین نیز فرصت محدودی برای انجام کارهای درمانی دارند و امکان تکرار جلسات درمانی اغلب مقدور نیست روش های ترکیبی استفاده شده در مرکز ما بهترین نتایج درمانی را برای شان به دنبال دارد.

مزوتراپی را چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام مزوتراپی پوست از همه مواد آرایشی پاک میشود و باکرمهای بیحس کننده پوست به مدت نیم ساعت بیحس می شود.

تزریق به دو صورت دستی یا با استفاده از گان تزریق انجام می شود.

معمولا ۳ تا ۵ سی سی دارو (در مورد چاقی موضعی ۲۰ تا ۱۰ سی سی دارو) به صورت قطره قطره تزریق می شود تزریق به وسیله سوزنهای بسیار باریک و کوتاه با حجم کم و مقداری زیاد می باشد.

درد هنگام تزریق بسیار مختصر بوده و به حساسیت موضع تزریق ونوع داروی تزریق شده بستگی دارد.

عوارض مزوتراپی چیست؟

بعد از مزوتراپی احتمال تورم مختصر یا کبودی در یک یا چند نقطهوجود دارد که طی چند روز برطرف می شود حساسیت به دارویمزوتراپی در بعضی افراد وجود دارد که در این صورت باید از تکرارجلسات پرهیز کرد مزوتراپی هیچ گونه عارضه جدی و پایدار ندارد.

مراقبت های مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی چیست؟

  • قبل از تزریق از مصرف انواع مسکن ها ،چای سبز، دمنوش هایگیاهی ،ویتامین E و omega3 به مدت ۲۴ ساعت پرهیز کنید. – داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین یا آسپرین باید طبق نظرپزشک معالج از ۳ روز قبل تا ۳ روز بعد از تزریق قطع شود – در صورت داشتن بیماری های خاص یا حاملگی به پزشک اطلاع دهید
  • بلافاصله بعد از تزریق از کمپرس سرد استفاده کنید
  • از شست و شوی صورت به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت پرهیز کنید .
  • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از آرایش کردن اجتناب کنید