هورتن را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

`
استعمال سیگار

چگونه استعمال سیگار روی پوست ما تأثیر می گذارد؟

استعمال سیگار با عوارض قابل توجهی در همه سیستم های بدن از جمله پوست همراه است. دود دخانیات شامل بسیاری از مواد مضر است که به پوست آسیب می رساند ، و خود نیکوتین بسیار مضر است. سیگار کشیدن منجر به بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته کوتاه مدت و طولانی مدت بر روی پوست می شود.

استعمال سیگار
  • پیری زودرس

نیکوتین به طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق جریان خون از طریق پوست و غشاهای مخاطی جذب می شود و می تواند خطرات پوستی بسیاری ایجاد کند. همه ما یک چهره سیگاری معمولی را مشاهده کرده ایم که دارای چین و چروک های برجسته ، امکان دستیابی به ویژگی های صورت با خطوط برجسته استخوانی زیرین ، ظاهری آتروفیک و خاکستری پوست و چهره ای متنوع است. خطوط سیگاری چین و چروک های عمودی در اطراف دهان است که از لب های تعقیب شده برای کشیدن بارها و بارها روی سیگار ناشی می شود.

برخی از سموم موجود در دود سیگار قادر به آسیب دیدن کلاژن و الاستین در پوست هستند که باعث تشکیل اجزای فیبری پوست شده و آن را محکم و نرم نگه می دارند.

انقباض عروقی ناشی از استعمال دخانیات نیز نقش دارد. رگهای خونی منقبض شده مانع از رسیدن جریان خون و اکسیژن به سلول های پوست می شوند و باعث افزایش پیری پوست می شوند. این خطر در زنان در مقایسه با آقایان بیشتر است. با ایجاد تماس مستقیم با دود سیگار ، می توان ظاهر چین و چروک را اغراق کرد که باعث کاهش سطح رطوبت در پوست ، نازک و شکننده شدن آن می شود و تمایل به خیس شدن دارد. این می تواند باعث ایجاد لکه های پوست در قسمت های دیگر بدن نیز شود. به خصوص پستان ها و بازوها در اغلب موارد از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از استعمال دخانیات است.

استعمال سیگار
  • رگهای عنکبوتی و elangiectasia

لکه های بنفش دائمی یا اثری از رگه ها (همچنین به عنوان رگ های عنکبوتی نیز شناخته می شود) دیده می شود ، که رگ های خونی کوچکی در بدن هستند که گسترش می یابد یا گشاد می شود و باعث آسیب به دیواره های مویرگی می شود.

استعمال دخانیات همچنین باعث بروز telangiectasia در پوست می شود. نیکوتین موجود در دخانیات رگ های خونی را محدود می کند و این عمل می تواند آسیب هایی را در پی داشته باشد که منجر به این وضعیت می شود.

  • در بهبودی بدن تأثیر می گذارد

سیگار کشیدن همچنین سیستم های دفاعی و ترمیم سلولی را در پوست خسته می کند و منجر به عدم تعادل بین سنتز و از بین رفتن پروتئین ها می شود. این تخریب پروتئین ها ممکن است منجر به پیری زودرس پوست شود.

استعمال دخانیات با کاهش جریان خون در بهبود زخم ها اختلال ایجاد می کند ، که باعث تاخیر در بهبود زخم می شود در حالی که خودداری از سیگار کشیدن خطر ابتلا به عفونت زخم را کاهش می دهد. تکه های نیکوتین می توانند باعث ایجاد درماتیت تماسی آلرژیک یا تحریک کننده در محل استفاده شوند ، که نیکوتین آلرژن اصلی است. سیگار کشیدن خود یک عامل خطر مستقل برای اگزما دست است. به خوبی ثابت شده است که ارتباط مثبت معناداری بین پسوریازیس و سیگار کشیدن به صورت وابسته به دوز وجود دارد.

استعمال سیگار
  • تغییر در رنگ پوست

رنگ پوست افراد سیگاری به رنگ خاکستری به نظر می رسد. کمبود اکسیژن به سلولهای پوستی همراه با اثرات منفی بسیاری از مواد شیمیایی دیگر موجود در تنباکو عامل اصلی است. 

یک سوم از افراد سیگاری رنگدانه خوراکی قابل مشاهده ای دارند. زبان مودار سیاه ، که با پرکاری بیش از حد از پاپیلاها همراه با رنگدانه سیاه روی سطح زبان مشخص می شود ، در افراد سیگاری دیده می شود.

استعمال سیگار
  • خاکستری مو

استعمال سیگار همچنین با رنگ آمیزی زودرس مو در خانمها و آقایان و همچنین ریزش مو در مردان (آلوپسی آندروژنی) در ابتدای کار با تأثیرگذاری بر ریزسنجی پاپیلای موی پوستی که ممکن است منجر به آسیب DNA فولیکول مو شود ، همراه است.

افراد سیگاری سنگین را می توان با یافته های مشخصه از جمله تغییر رنگ زرد رنگ سبیل ها و ناخن های رنگی ناخن که توسط محصولات جانبی تنباکو رنگ آمیزی می شود ، شناسایی کرد.

در حالی که چین و چروک هایی که ایجاد شده اند ممکن است کاملاً از بین نروند ، بازگشت جریان خون طبیعی به سلول های پوست باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی در جایی که باید به آن مراجعه کنند و پوست شما پس از قطع سیگار دوباره شروع به ظاهر سالم کند.

برای درمان مشکلات مربوط به پوست ناشی از استعمال دخانیات همانطور که در بالا گفته شد شما می توانید برای مشاوره رایگان با ما در تماس باشید. 

سلامت باش! درخشان باش!

منبع مقاله

جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

ارسال نظر